Sütlü Fincan Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sütlü Fincan Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü fincan tatlısı, çok eski zamanlardan beri yapılmamaktadır. Daha çok son zamanlarda insanların duyduğu tatlılar arasına girmiştir. Yeni yeni duyulsa bile birçok insan tarafından yapılan bu tatlının gerek yapılışının kolay olması gerekse lezzetinin birçok tatlıdan daha güzel olması nedeni ile çok sevilen tatlılar arasına girmiştir. Sütlü fincan tatlısı, son derece hafif bir tatlıdır.

Sütlü fincan tatlısı için gerekli malzemeler
 • Bir litre kadar süt,
 • Bir buçuk çay bardağı toz şeker,
 • Bir çay bardağı un,
 • Bir paket vanilya ve bir yemek kaşığı margarin
 • Hindistan cevizi,
 • Bir paket bitter çikolata
Sütlü Fincan Tatlısı Nasıl Yapılır?

Tüm malzemeler hazırlandıktan sonra bir tencere içerisine malzemelerde bahsedilen miktarda şekeri ekleyerek üzerine unu ve yavaş yavaş sütü ekleyelim. Sütü eklerken bol bol karıştırarak unun topaklanmasını engelleyebilirsiniz. Aksi durumda meydana gelen topaklar, sütlü fincan tatlısının yapılışı sonrasında lezzet kayıplarına neden olabilir. Daha sonra bu karışımı karıştırarak orta ateşte koyu bir kıvam alana kadar bol bol pişirelim. Pişirme sırasında eğer karıştırma işlemi yapılmaz ise tatlı malzemeniz dibine tutacaktır.

Karışım pişirilirken biraz koyulaştıktan hemen sonra bahsettiğimiz kadar margarini ve aynı zamanda vanilyayı ekleyerek bol bol karıştırın. Margarinin tamamen karışım içerisinde eridiğine emin olana kadar karıştırın. Bu arada elimizde bulunan kahve fincanlarını ıslatarak hazır bir hale getirelim. Eğer ıslatma işlemi yapılmaz ise kalıp alamayacağınızı unutmamalısınız. Bu aşamada muhallebimiz hazır olacaktır.

Hazır olan muhallebiyi hazırlamış olduğunuz ıslak fincanlar içerisine koyarak oda sıcaklığına gelen muhallebiyi en az 2 saat buzdolabında dinlendirmeniz gerekecektir. İki saat buzdolabında bekletilen muhallebileri fincandan çıkarırken son derece dikkatli ve özenli olmalısınız. Bunun için öncelikle bucağın keskin olmayan tarafı ile fincanın kenarlarından geçerek alt kısımların hava almasını sağlayın. Daha sonra bir tepsi içerisine Hindistan cevizini serpelim. Bu işlem sonrasında fincanları ters çevirerek tepsinin içerisine sütlü fincan tatlısını düşürelim.

Son olarak sütlü fincan tatlısının tümünü Hindistan cevizine bulayarak servise hazır hale getirelim. Bu arada tatlının üzerine bitter çikolatayı süsleme yaparak servis yapalım. Bu tarif ile 4 fincan kadar sütlü fincan tatlısı yapabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak malzemeleri orantılı olarak arttırabilirsiniz.

Sütlü Fincan Tatlısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Şerbetli Tatlılar Tarifi ve Malzemeleri

Şerbetli Tatlılar Tarifi ve Malzemeleri

Yufka Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Yufka Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Gelin Çantası Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Gelin Çantası Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Şerbetli İrmik Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Şerbetli İrmik Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Şam Tatlısı Nasıl Yapılır?

Şam Tatlısı Nasıl Yapılır?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6