Tatlı Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tatlı Tarifi ve Malzemeleri

Tatlı, Misafirlerimizin ağızlarına farklı bir lezzet sunmak amacıyla ülkemizde özellikle yemeklerden sonra tüketilen farklı bir damak tadı olan tatlı en genel anlamıyla şekerlendirilmiş meyve ve marmelatları bir araya gelerek uygun sıcaklıkta ve soğuklukta tüketilen bir lezzettir. Tatlı kültürü çok küçük yaşlardan çok büyük yaşlara kadar herkesin ilgisini çeken besin değeri yüksek bir tatlandırıcıdır. Tatlı sofralarımıza yakışan çayla birlikte sohbetlerimizi kuvvetlendiren güzel bir lezzettir. Anadolu'da birçok meyve ve marmelattan çok sayıda tatlı üretilmektedir. Başlıca tatlı çeşitlerimiz ise; kadayıf tatlısı, baklava, şekerpare, yaş pasta, Bal kapağı tatlısı, vişneli tatlı, prenses tatlısı, tulumba tatlısı, halka tatlı, şekerli tatlı, lokum ve kek gibi meyvelerle süslenen oldukça lezzetli olan tatlı çeşitleri midemize hitap eden bir kısım tatlı çeşitlerindendir. Tatlı türleri bazen şerbetler ile tatlandırılarak tüketilse de bir kısmı da meyvelerin içinde bulunan şekerden dolayı tüketilmektedir.

Şerbetli Tatlılar

Ülkemizde evlerde ve dışarıda usta ellerin yapımıyla tüketilen şerbetli tatlılar; Baklava, kadayıf, şekerpare ve halka tatlı gibi birçok çeşitli tatlı çeşidi bulunmaktadır. Yapılan bu tatlılar daha önceden yoğrulan hamur ve hamur benzeri yapıların üzerine su, şeker, yağ ve az bir miktarda limon karışımından oluşan şerbetli yapının tatlı hamuru için hazırlanan kadayıf, şekerpare, baklava ve halka tatlı gibi besinlerin kızartıldıktan sonra üzerinde gezdirilerek sıcak veya soğuk olarak tüketilen damak tadına uygun lezzetlerdir.

Meyveli Tatlılar

Evimizde hazır ettiğimi kek ve muhallebi tarzındaki yoğurulmuş ve fırınlanmış lezzetlerin şerbet yardımı ile tatlandırdıktan sonra üzerine damağa hoş gelen muz, portakal, çilek, vişne ve kivi gibi meyvelerin süslenerek soğuk ya da sıcak bir vaziyette tüketildiği damağa hoş gelen meyveli tatlılar özellikle rengarenk özellikleri nedeniyle çocukların çokça ilgisini çekerek çayın yanında ikram edilen lezzetli bir tattır. Hakeza kurutulmuş meyvelerin şerbet içinde bekletilerek aromasını verdikten sonra tüketilmesi damaklarda ayrı bir heyecan yaratmaktadır.

Sıcak Meyveli Tatlılar

Ülkemizde son zamanlarda yaygın olarak tüketilen waffle ve kek gibi tüketimi ve lezzeti olan tatlı çeşitleri muz, kivi, ananas ve vişne gibi lezzetli meyveler ile taçlandırılarak fırınlandıktan sıcak şerbet dökülerek tüketimi ile ağızları şenlendiren lezzetlerdir. Özellikle künefe gibi lezzetlerin meyveler ile süslenerek üzerinde hafif olan kaymağın konulması ile altı sıcak üstü meyve ve kaymaktan oluşan lezzetlerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Soğuk Tatlılar

Önceden hazırlanmış olan hamur, marmelat ve birtakım baharatlar ile lezzetlendirilen besinlerin fırınlandıktan sonra üzerine kaynayan şerbet veya şekerli yapının dökülmesi ile belli bir süre dolapta bekletilen soğuk olarak dolaptan çıkartılan lezzetlerin dilimlenerek sonra tatlı tabağı ile servis edilmesi ile tüketilen tatlı türleridir. Özellikle sıcak yaz akşamlarının vazgeçilmeyen lezzetlerinden olan soğuk tatlılar ülkemizde sohbetlerin vazgeçilmeyen tatlarındandır. Bir kısım soğuk tatlılar yapılış ve üretiliş tamamı ile soğuğa dayanmaktadır. Bu tatlı türlerinin başında dondurmalar gelmektedir. Dondurmaları içine konulan muz, kivi, mandalina, ceviz gibi lezzetler dondurmaya ayrı bir lezzet katarak soğuk olarak tüketilmektedir. Sıcak yaz aylarında tüketilen hafif bir tatlı olan dondurma içimizi serinleten ayrı bir ferahlatıcı lezzettir.

Sütlü Tatlılar

Ülkemizde süt ve süt ürünleri oldukça çok tüketilen sağlıklı besinlerdir. Süt ürünleri tatlı türleri üzerinde oldukça çok fazla kullanılmaktadır. Süt bir kısım lezzetlerden olan kremşanti, şeker, vanilya ve çikolata gibi yapılar ile bir araya gelerek muazzam lezzetler elde edilmektedir. Özellikle misafirlerin damaklarında hoş bir lezzet ve besin açısından fazlaca değere sahip sütlü tatlıların tüketilmesi sağlık açısından oldukça önemlidir.

Tatlı damağımızı lezzetlendiren, ağzımızı şekerlendiren, sohbetlerimizi neşe katan değerli bir besin olup hayatımızın her alanında karşımıza çıkan oldukça güzel bir lezzettir.

Tatlı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sıcak Tatlılar Tarifi ve Malzemeleri

Sıcak Tatlılar Tarifi ve Malzemeleri

Bal Kabağı Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Bal Kabağı Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

İncir Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

İncir Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Vişneli Tatlı Tarifi ve Malzemeleri

Vişneli Tatlı Tarifi ve Malzemeleri

Vişneli Etimek Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Vişneli Etimek Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü İncir Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Sütlü İncir Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Jöleli İrmik Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Jöleli İrmik Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Fiyonk Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Fiyonk Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Tatlı Tarifi ve Malzemeleri

Tatlı Tarifi ve Malzemeleri

Mısır Gevrekli Tatlı Tarifi ve Malzemeleri

Mısır Gevrekli Tatlı Tarifi ve Malzemeleri

Nevzine Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Nevzine Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6