İrmik Tatlısı Sütlü Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İrmik Tatlısı Sütlü Tarifi ve Malzemeleri

İrmik Tatlısı Sütlü, tarifi için birden fazla tarif bulunduğundan istediğiniz herhangi bir şekilde yapabileceğinizi söyleyebiliriz. Sütlü irmik tatlısı deyince esasen işin içine revani ya da irmik helvası ile yapılan tarifler girmekte ve bu tarifler doğal olarak genişlemektedir. Biz sadece süt ile yapılan irmikli tarif hakkında üzerinde duracağız. Misafirleriniz için ya da beş çayı için tatlı tarifleri arıyorsanız sütlü irmik tatlısı tam istediğiniz gibi tatlıdır. Sütlü irmik tatlısı tam manasıyla yaz aylarında keyifle tüketebileceğiniz oldukça hafif bir muhallebi çeşididir. Yapımı oldukça kolay olan bu tatlının yemesi de bir o kadar lezzetlidir. Aşağıda sütlü irmik tatlısının tarifi için gerekli olan malzemeleri ve hemen altına da bu tatlının yapılış şeklinin yaptık. Şimdiden yapan herkese afiyet olsun.

İrmik Tatlısı Sütlü Tarifi İçin Gerekli Olan Malzemeleri
 • 1 su bardağı kadar irmik
 • 4 su bardağı kadar süt
 • 1 tam paket vanilya
 • 1 çay bardağı kadar şeker (Tatlıyı sevme derecesine bağlı olarak şeker miktarını arttırabilirsiniz.)
 • 1 kaşık kadar tereyağı
 • Yarım çay kaşığı kadar tuz
 • Tatlımızı süslemek için bir miktar dövülmüş fındık
Sütlü irmik tatlısının yaparken ve genel anlamda herhangi bir sütlü tatlı tarifi yaparken sütlü tatlının daha lezzetli olabilmesi için bilinmesi gereken püf nokta şudur: 1 tutam kadar tuz kullanırsak eğer daha hoş bir tat verecektir yapmış olduğumuz tatlıya.

İrmik Tatlısı Sütlü Yapılış Şekli

Tatlının yapımı için öncelikle boş bir tencerenin içine irmiği koyalım. Ardından da sütü ve de şekeri ilave edelim. İrmiğimiz iyice koyulaşıp tam istenilen kıvama gelinceye kadar karıştırmanız gerekir. Karıştırarak pişirmeye devam edelim. Sütlü irmik tatlısı tam kıvamını aldığını düşünüyorsanız eğer, tereyağını içerisine boşaltalım. Ardından da vanilyaları ilave edelim. Bundan sonra da hızlıca karıştırmanız gerekir. Vanilyalar ile tereyağı sütlü irmik tatlısının içerisinde iyice eridiği zaman artık ocağı kapatalım. Tencerenin içindeki irmik tatlısının yaklaşık olarak üçte birini farklı bir kabın içine kaşık yardımı ile alalım. Farklı bir kaba kaşık yardımı ile almış olduğumuz irmik tatlısının içine, bitter çikolatasının küçük parçalar halinde ayırarak tatlının içine katalım. Tatlımızı sürekli olarak karıştırıp çikolataların iyice erimesini sağlayalım. Birazdan kullanacağımız kek kalıbının çevresini suyla hafifçe ıslatalım. Birazdan kullanacağımız kek kalıbının çevresini suyla hafifçe ıslatalım. Hemen ardından da bu kek kalıbına sütlü irmik tatlımızı iyice yayıp her noktasına değdirelim. Tatlımız piştikten hemen sonra ise sütlü irmik tatlısını soğuma işlemi için bir kenara alalım. Sütlü irmik tatlısı soğuk bir şekilde yenir. Bu sebepten ötürü de tatlıyı servis yaparken soğumasını beklememiz gerekir. Artık bu lezzetli tatlımızı servis yaparak sevdiklerinizle birlikte afiyetle yiyebilirsiniz. Tarifini vermiş olduğumuz bu lezzetli sütlü irmik tatlısını yapan hanımlara ve onu yiyen herkese şimdiden afiyet olsun diyelim.

İrmik Tatlısı Sütlü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hafif Tatlı Tarifleri ve Malzemeleri

Hafif Tatlı Tarifleri ve Malzemeleri

Şerbetli İrmik Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Şerbetli İrmik Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Bayat Ekmek Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Bayat Ekmek Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Vişneli Tatlı Tarifi ve Malzemeleri

Vişneli Tatlı Tarifi ve Malzemeleri

Yufka Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Yufka Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Nevzine Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Nevzine Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Balkan Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Balkan Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Karamelli Tatlılar Tarifi ve Malzemeleri

Karamelli Tatlılar Tarifi ve Malzemeleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6